Havárie vody

Upozornění!

Z důvodu havárie na vodovodu bude během dnešního dne do večerních hodin odstávka vody. Spuštění vodovodu je naplánováno během večerních hodin a úplné naplnění bude probíhat cca 3 dny. Dále upozorňujeme, že znovuspuštění přinese průtok kalné vody. Děkujeme za pochopení nastalé situace

aby v případě plnění kontejnerů na plasty a papír dodržovali důsledně sešlápnutí odpadu a tím zmenšení jeho objemu, aby se do kontejnerů vměstnalo co nejvíce odpadu. Dále je nutné zavírat příslušná víka kontejnerů, aby nedocházelo k rozfoukání odpadu větrem. Při vyvážení objemnějšího papírového odpadu, jako jsou velké krabice, kartony, papírové tubusy - je možno využít kontejneru na papír před MŠ v Domašově. Tento kontejner slouží ke sběru papíru, jehož prodej ve výkupu funguje jako finanční příjem MŠ Domašov. Děkujeme

Svoz odpadních olejů

Na obci byla zřízena popelnice, která slouží ke sběru odpadních jedlých tuků a olejů. Do této popelnice prosím vhazujte poze jedlé tuky a oleje z domácnosti, žádný jiný odpad tam nepatří! Děkujeme za spolupráci.

Historie Obce Říčky

Obec Říčky se rozkládá mezi dvěma údolími a to Bobravy z jedné strany a Říčanským potokem z druhé strany. Leží na hlavní silnici II/602 mezi Brnem a Jihlavou, v podhůří Českomoravské vrchoviny ve vzdálenosti 23 km západně od Brna.

Říčky s počtem 315 obyvatel se rozkládají na ploše 260 ha. První zmínka o naší obci (Dolní Říčky) je z roku 1358, kdy Mikeš, zvaný Šembera, zapsal Markétě, manželce svého syna, na 9 lánech v Říčkách 40 kop grošů věna. V pozdějších letech byl vybudován panský dvůr a později mlýn. V dalších letech se vystřídali různí majitelé, mezi jinými i moravský markrabí Jošt.

V letech 1773 – 1777 se začaly budovat tzv. Horní Říčky se zájezdní hospodou známou v širokém okolí, ve které se zastavovali a nocovali formani. Další podnět k rozvoji obce Říčky začal vybudováním státní silnice tzv. císařské, v letech 1783-1787. Obyvatelstvo obce převážně pracovalo v zemědělství a v pozdějších letech část občanů pracovali jako horníci v uhelných dolech v Zastávce u Brna.

V současné době převážná část občanů dojíždí za zaměstnáním do Brna. Děti z naší obce dojíždí do 1. – 5. ročníku do Základní školy v Domašově a do 6. – 9. ročníku do Základní školy v Ostrovačicích. V roce 1931 byl v Říčkách vystaven obecní dům, který byl v letech 1974-1976 znovu vybudován a do dnešní podoby přestaven v roce 2004 a 2005 a tvoří dominantu naší obce.

Další zajímavostí v naší obci je kaplička se zvoničkou, na které je umístěna deska padlým občanům 1. a 2. světové války.

ricky-1943

K sportovnímu využití pro občany slouží vybudované hřiště v roce 1957, kdy zde byl založen oddíl kopané. V roce 2003 byl rámci programu SAPARD rozšířen sportovní areál o tenisové hřiště a hřiště pro odbíjenou a dále bylo vybudováno dětské hřiště v pěkném prostředí obklopeném lesy. V rámci této akce byly v okolí vyznačeny cyklostezky a provedena úprava návsi a nad obecním úřadem vybudována internetová místnost. V obci máme obchod s potravinami a v areálu hřiště místní hospůdku.

V současné době je obec plně plynofikovaná a odkanalizovaná. Obec se stále rozšiřuje o novou výstavbu rodinných domků.

K rekreačním účelům slouží na Říčanském potoku vybudovaný rybník, zvaný Bahňák, okolní lesy ke sbírání hub a cyklostezky k zajímavým vyjížďkám po pěkném okolí.